Quantcast
Channel: visszaélések - bankok // Ha pénzed nincs, jogod sincs
Viewing all articles
Browse latest Browse all 30

Kölcsönök tekintetében a bankokat nem illeti meg az elidegenítési és terhelési tilalom joga!

0
0

Azon ingatlanvásárlások esetében, amikor a vétel banki hitelből történik, a bejegyzési engedély megadására és Földhivatalhoz történő benyújtására az adásvételi szerződés megkötésének időpontjától eltérő, későbbi időpontban kerülhet sor. Ez biztosíték az eladónak, mivel a tulajdonjog változás mindaddig nem kerül bejegyzésre, amíg a bejegyzési engedélyt nem adja meg. Ugyanakkor a vevőnek – vele együtt a banknak is – szüksége van biztosítékra, melyet a tulajdonjog fenntartással történő eladásban és annak ingatlan nyilvántartási feljegyzésben látják. A tulajdonjog fenntartás kikötése azonban nem mindig adja azt a védelmet, amit elvárnak tőle.

A tulajdonjog fenntartás hatálya azonos a szerződésen alapuló elidegenítési tilalom hatályával (109/1999. (XII.29.) FVM rendelet), viszont a végrehajtási jog bejegyzését nem akadályozza meg (1994. évi LIII. törvény, 136.§.1. bekezdés).

A Ptk. 368.§. (2.) bekezdésében foglaltak szerint a vevő a tulajdonjog fenntartás hatályossága idején az ingatlant nem terhelheti meg. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonjog fenntartás tényének feljegyzése nem elegendő ahhoz, hogy a vevő által felvett kölcsönt biztosító jelzálog bejegyzésre kerüljön. Erre csak a vevő tulajdonjogának bejegyzését követően kerülhet sor.

Ha határidővel kérik a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényének bejegyzését, akkor a földhivatal, a széljegyzés törlése mellett, határidő megjelölésével feljegyzi a tényt, az ügyiratot pedig határidő-nyilvántartásba helyezi, a bejegyzési engedély megérkezéséig. Ebben az esetben a rangsorban következő jelzálogjog ügyében sem születik döntés, mindaddig, amíg a vevő tulajdonjog bejegyzése ügyében nem hozott határozatot a földhivatal.

Amikor határidő meghatározása nélkül kérik a tulajdonjog fenntartással történő bejegyzését, akkor a földhivatal szintén a széljegy törlése mellett feljegyzi a tényt. Ezt követően a rangsorban következő jelzálogjog bejegyzésének ügyében is döntenie kell a földhivatalnak, a törvényben meghatározott határidőn belül. Ha e határidőn belül becsatolásra kerül a bejegyzési engedély, akkor a vevő tulajdonjogának bejegyzését követően a jelzálogjog bejegyzésére is sor kerülhet, de tulajdonjog bejegyzés hiányában a jelzálogjog bejegyzés iránti kérelmet el kell utasítani.

A szerződő felek a tulajdonjog fenntartása kikötésének nélkül is megállapodhatnak a vételár későbbi megfizetésében. Ebben az esetben a függőben tartás lehetőségét vehetik igénybe. Ebben az esetben függőben kell tartani a beadványt mindaddig, amíg a bejegyzett jogosult által a bejegyzési engedély megadására meghatározott, az okirat benyújtásától számított 6 hónapos határidő elteltéig. A teljes vételár megfizetésére ebben az esetben is később kerülhet sor, de a felek meg tudják jelölni azt az időpontot, amikor ez megtörténik. A függőben tartásra csak akkor kerülhet sor, ha a tulajdonjog bejegyzési kérelem benyújtásakor ezt kérik, és a függőben tartásra megadott időpont 6 hónapon belüli. A függőben tartás eredményeként a kérelem széljegyzésre kerül, de a bejegyzési engedély megadására nyitva álló határidőn belül az ügyben a földhivatal nem hoz döntést. Ezért a rangsorban hátrább álló kérelmek intézése is függőben van. A bejegyzési engedély benyújtását követően kerülhet sor először a függőben tartott ügy elintézése, majd az azt követő széljegyek.

A bankokat az általuk nyújtott kölcsönök tekintetében nem illeti meg az elidegenítési és terhelési tilalom joga, jogszabály, vagy törvény alapján. Annak szerződéses kikötését pedig az akadályozza, hogy az adásvételi szerződésben szerződő félként nem szerepelnek.

(FVM Földügyi és Térinformatikai Főosztály 22143/1/2008. sz. tájékoztatása a Bankszövetség részére)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 30

Latest Images